Dhjetëra të vdekur nga tërmeti i fuqishëm që trondit Turqinë dhe Sirinë

06.02.2023

Dhjetëra të vdekur nga tërmeti i fuqishëm që trondit Turqinë dhe Sirinë


Dhjetëra të vdekur nga tërmeti i fuqishëm që trondit Turqinë dhe Sirinë

www.kbi-bujanoc.com

Lëkundjet me magnitudë 7.8 u ndjenë edhe në Siri, Liban dhe Qipro duke shkaktuar shembjen e ndërtesave.

Një tërmet me magnitudë paraprake 7.8 ballë ka goditur Turqinë jugore pranë kufirit me Sirinë, ka thënë Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së, duke vrarë dhjetëra njerëz ndërsa dërgoi valë tronditëse në të gjithë Sirinë veriore, Qipron dhe Libanin.

Tërmeti goditi në orën 4:17 të mëngjesit me kohën lokale (01:17 GMT) të hënën ndërsa njerëzit po flinin, në një thellësi prej rreth 17.9 km (11 milje), tha USGS.

“Dëmi i gjerë ka të ngjarë”, tha ai.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) vlerësoi magnitudën e tërmetit në 7.4 ballë pranë qyteteve Kahramanmaras dhe Gaziantep, afër kufirit me Sirinë. Lëkundjet kanë zgjatur rreth një minutë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në Twitter se “ekipet e kërkimit dhe shpëtimit u dërguan menjëherë” në zonat e goditura nga tërmeti.

“Shpresojmë që së bashku ta kalojmë këtë fatkeqësi sa më shpejt të jetë e mundur dhe me sa më pak dëme”, ka shkruar ai.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu tha se kishte pasur të paktën gjashtë pasgoditje dhe u bëri thirrje njerëzve të mos hyjnë në ndërtesat e dëmtuara për shkak të rreziqeve.

“Prioriteti ynë është nxjerrja e njerëzve të bllokuar nën ndërtesat e rrënuara dhe transferimi i tyre në spitale,” tha ai.

Videot e shpërndara në mediat sociale treguan ndërtesa të kthyera në rrënoja në disa qytete në juglindje të Turqisë.

Turqia është në një nga zonat më aktive të tërmeteve në botë – rreth 18,000 njerëz u vranë në tërmetet e fuqishme që goditën veriperëndimin e vendit në vitin 1999. /mesazhi

267 Shikime