Tina Rahimi, boksierja e parë me hixhabi në Lojërat e Commonwealth 2022 fiton medalje

22.08.2022

Tina Rahimi, boksierja e parë me hixhabi në Lojërat e Commonwealth 2022 fiton medalje


Tina Rahimi, boksierja e parë me hixhabi në Lojërat e Commonwealth 2022 fiton medalje

www.kbi-bujanoc.com

Tina Rahimi tërhoqi vëmendjen e publikut pasi u bë boksierja e parë femër muslimane që përfaqësoi Australinë në Lojërat e Commonwealth që filluan javën e kaluar në Birmingham, Angli.
Me origjinë nga Bass Hill, Sydney, Tina do të garojë në kategorinë 57 kg. Ajo do të jetë një nga tetë boksieret që përfaqësojnë Australinë për herë të parë në një ndeshje ndërkombëtare.
Boksierja 26-vjeçare e veshur me hixhab u thirr për t'u bashkuar me Ekipin Australian të Boksit vetëm katër vjet pas luftës së saj të parë. Tina dihet se ka filluar të boksojë vetëm vitet e fundit dhe më parë ka punuar si grimere.

Tina u lejua të hynte në ring të premten në mëngjes për të garuar në peshën 57 kg, pavarësisht mungesës së saj nga kampi i Lojërave të ekipit në Sheffield në fillim të këtij viti, kur ajo dhe bashkëlojtari i tij mysliman Taha Ahmad festuan Ramazanin nën bekimin e trajnerit.
Tina pranon se stërvitja në Ramazan është sfiduese, duke pasur parasysh se me kryerjen e obligimeve të saj si muslimane, faljen e pesë kohëve të namazit dhe agjërimit të Ramazanit, nga agimi deri në muzg, duhet të kombinojë rutinën e saj të përditshme me stërvitjen e rëndë të boksit dhe kërkesat për peshë.
Tina, një muslimane e lindur në Australi, me prindër iranianë , zakonisht konkurron e veshur me mëngë të gjata, pantallona të ngushta dhe hixhab. Ajo tha se besimi është një pjesë e saj, duke formuar një pjesë thelbësore të rutinës së saj para luftës. Ndërsa shumica e boksierëve do të dëgjojnë lloje muzike para një lufte, ajo e ka zakon të lutet përpara se të fillojë luftën.

Ajo shpreson se të qenit gruaja e parë muslimane që përfaqëson Australinë në boks , mund të frymëzojë gra të tjera nga të gjitha sferat e jetës për të hyrë në këtë sport. Tina, e cila u bashkua për herë të parë në ring në Sydney në perëndim të Sidneit në vitin 2017, mban një rekord prej 15 humbjesh dhe dy fitoresh.
Jo vetëm Tina, por shumë boksiere të tjerë myslimanë i janë bashkuar këtij sporti që kur Shoqata Ndërkombëtare e Boksit (IBA) ndryshoi rregullat për të lejuar luftëtarët myslimanë të veshin hixhabin dhe të mbulojnë të gjithë trupin në ring në vitin 2019.

78 Shikime