Emiratet e Bashkuara Arabe do të bëhen shteti i parë mysliman që do të lëshojë rover në Hënë

10.01.2023

Emiratet e Bashkuara Arabe do të bëhen shteti i parë mysliman që do të lëshojë rover në Hënë


Emiratet e Bashkuara Arabe do të bëhen shteti i parë mysliman që do të lëshojë rover në Hënë

www.kbi-bujanoc.com

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), njoftuan të martën se kishin përfunduar përgatitjet përfundimtare për të nisur roverin e saj në Hënë në misionin e parë hënor të kryer nga një vend mysliman.
Roveri "Rashid" thuhet se do të ngrihet nga Stacioni Hapësinor Cape Canaveral në Florida, Shtetet e Bashkuara, të mërkurën, më 30 nëntor, megjithatë, MBRSC tha më parë se datat mund të ndryshojnë në varësi të kushteve të motit.
Kur njoftoi për herë të parë misionin shtatorin e kaluar, menaxheri i misionit në Hënë të Emirateve të Bashkuara Arabe Hamad Al Marzooqi shpjegoi se roveri "Rashid" është emëruar për familjen në pushtet të Dubait dhe do të hidhet në majë të një rakete SpaceX Falcon 9 dhe do të depozitohet në Hënë nga roverët hënorë të Japonisë. në mars 2023.
Space Inc me bazë në Japoni ka njoftuar gjithashtu se ka përfunduar integrimin e zbarkuesit të hënës HAKUTO-R Mission 1 në raketën SpaceX Falcon 9. Kjo u transmetua drejtpërdrejt nga Themeluesi dhe CEO i ispace, Takeshi Hakamada, i cili tha se ishte i kënaqur që ekipi i tij kishte përfunduar fazën e parë të Misionit 1, me përgatitjet që përfunduan përpara përfundimit të nisjes.
Hamada shpjegon se për ta bërë këtë, ekipi i tij përdor një model dizajni dhe zhvillimi që balancon besueshmërinë dhe koston e ulët duke përdorur teknologji dhe komponentë të provuar në mbarë botën.
Nëpërmjet llogarisë së saj zyrtare në Twitter, Qendra Hapësinore Mohammed bin Rashid (MBRSC) fton shikuesit nga e gjithë bota të dëshmojnë këtë nisje historike në orën 12:39 pasdite me kohën e Emirateve të Bashkuara Arabe (GMT+4).
Roveri pritet të ulet në sipërfaqen e paeksploruar të Kraterit Atlas, në skajin e jashtëm juglindor të Mare Frigoris, i njohur gjithashtu si "Oqeani i Ftohtë", në prill 2023.
Roveri Rashid pritet të studiojë sipërfaqen hënore, lëvizshmërinë në sipërfaqen hënore dhe mënyrën se si sipërfaqet e ndryshme ndërveprojnë me grimcat hënore.

362 Shikime